Strona główna/Hurtownia/Dla instalatora/Bloki rozdzielcze ERGOM

Bloki rozdzielcze ERGOM

Zakład Aparatury Elektrycznej ERGOM, od wielu lat obecny na naszym rynku, znany był do tej pory przede wszystkim z produkcji końcówek kablowych, konektorów, narzędzi do obróbki kabli elektrycznych. Warto jednak wiedzieć, że firma inwestuje nie tylko w rozwój wyrobów już istniejących, ale przede wszystkim we wprowadzanie na rynek zupełnie nowych grup wyrobów. Wprowadzając nowe wyroby do swojej oferty,  Ergom zawsze ma na uwadze najwyższą jakość wykonania oraz bezpieczeństwo użytkownika. Każdy wyrób przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzi szereg testów wewnętrznych jak i zewnętrznych, mających na celu potwierdzenie jego funkcjonalności oraz zgodności z aktualnie obowiązującymi normami. Przykładem takiej grupy są bloki rozdzielcze służące do rozdziału energii w rozdzielnicach niskiego napięcia. Warto tutaj dodać, że każdy typoszereg bloków został przebadany z wynikiem pozytywnym na zgodność z normą PN-EN 60947-1.

Dziś na rynku możemy znaleźć  kilka  typoszeregów bloków. Oprócz najbardziej popularnych bloków EBR, Ergom ma  w swojej ofercie: BRC – bloki jednofazowe, BPM – bloki montowane bezpośrednio na szyny miedziane, BRS – bloki z szynami miedzianymi oraz BRK – bloki rozdzielcze kompaktowe.

Pierwszym z wymienionych typoszeregów są bloki EBR. Na typoszereg składają się dwie odmiany dwupolowe oraz trzy odmiany czteropolowe. Prąd znamionowych to w zależności od rozmiaru 100 lub 125A a napięcie znamionowe izolacji to 500V. Bloki wykonane są z solidnych, mosiężnych zacisków przyłączeniowych i obudów izolacyjnych wykonanych z poliamidu.  Pokrywy bloków wykonane są natomiast z przeźroczystego poliwęglanu umożliwiającego wzrokową kontrolę podłączonych przewodów.

Modelem rozwojowym tej rodziny są bloki EBR2 posiadające zwiększoną obciążalność prądową (aż 160A), cechą wyróżniającą je jest podwójna ścianka izolacyjna przy zacisku zasilającym.

 

 

Kolejną rodziną produktów w tej grupie są bloki BRC. Bloki te wykonane są w trzech wersjach kolorystycznych:

– z pokrywą szarą – do odgałęziania przewodów fazowych L1, L2, L3,

– z pokrywą niebieską – do odgałęziania przewodów neutralnych N,

– z pokrywą żółto-zieloną – do odgałęziania przewodów ochronnych PE.

Takie rozwiązanie pozwala na łatwe wizualne odseparowanie zacisków fazowych, neutralnych i ochronnych. Bloki zbudowane są z mosiężnych zacisków umieszczonych w poliamidowych obudowach chroniących obsługę przed przypadkowym dotknięciem części przewodzących. Obudowa wykonana jest w klasie palności V0 według klasyfikacji UL94, a jej wytrzymałość elektryczna izolacji wynosi 2 kV przy napięciu znamionowym 690 V. Obciążalności prądowe bloków wynoszą 101 A (BRC 25) i do 160 A (BRC 35-70). Bloki wykonane są w klasie ochrony IP20. Przyłączane przewody są dokręcane za pomocą dwóch śrub wykonanych ze stali cynkowanej galwanicznie. Takie rozwiązanie zapewnia doskonałą jakość połączenia zarówno pod względem mechanicznym jak również elektrycznym. Gniazdo przyłączeniowe pozwala na bezpośrednie przyłączenie żyły przewodu lub po założeniu końcówki nieizolowanej H ERHN bądź izolowanej HI ERHL.

 

 

Największymi blokami w ofercie Ergomu są bloki BRS. BRS posiadają obciążalność prądową od 125 do 400A. Przyłącza realizowane są za pomocą kabli zakończonych końcówkami kablowymi. Bloki te posiadają możliwość montażu na szynach TSE 35 lub na powierzchni. Składają się z miedzianych gwintowanych szyn zamontowanych na podstawach izolacyjnych, całość dopełnia pokrywa z poliamidu zabezpieczająca obsługę przed przypadkowym dotykiem. Do bloku dołączane są śruby za pomocą których realizowane są przyłącza. Łby śrub posiadają specjalne nacięcia dzięki czemu mogą być dokręcane nie tylko kluczem ale również wkrętakiem upraszczając i minimalizując tym samym czas montażu. Oprócz śrub w komplecie są podkładki kontaktowe zapewniające stały docisk płetw końcówek przewodów podłączonych do szyn w całym okresie użytkowania bloku.

 

 

Kolejnym typoszeregiem opisanym jest BPM. Bloki BPM mogą być montowane bezpośrednio na otworowanych szynach zbiorczych, lub za pomocą specjalnych przystawek na szynach miedzianych pełnych PMP o grubościach 5 mm lub 10 mm. Wykonane są z mosiądzu, a obciążalność prądowa to aż 125A.

Ostatnim z opisanych typoszeregów będzie nowość w ofercie Ergomu i innowacja w skali rynku – bloki rozdzielcze kompaktowe BRK. Bloki rozdzielcze kompaktowe jednopolowe posiadają możliwość  montażu na szynach typu TSE, lub na płaskiej powierzchni. Składają się z mosiężnych, cynowanych elementów  przyłączeniowych i obudów izolacyjnych z poliamidu. Pokrywy bloków wykonane z poliwęglanu są demontowalne. Aktualnie w typoszeregu znajdują się bloki o obciążalności prądowej 125-400A ! Zakres przewodów przyłączeniowych to od 35 do 185 mm2. Na szczególną uwagę zasługuje system zacisku przewodu zasilającego, który zapewnia równomierny docisk przewodu. Warto zauważyć, że bloki BRK posiadają możliwość przyłączenia bezpośredniego  szyn elastycznych.

 

 

Ergom jest firmą wyznającą zasadę „kto stoi w miejscu zaczyna się cofać”, dlatego ciągły rozwój jest zapisany w naszej strategii. Pion rozwoju stanowi ponad 10% załogi. Nasze działania opierają się na jednym, niezmiennym procesie:

projekt => prototyp, badania => produkcja => testowanie => walidacja, certyfikacja

Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczać klientom produkty stworzone i dostosowane do ich potrzeb.

 

Podsumowując, dzięki nowoczesnej linii technologicznej i doświadczonej kadrze pracowniczej jesteśmy w stanie zaoferować klientom komplementarną ofertę bloków rozdzielczych w najwyższej jakości.

Wszystko to sprawia, że Ergom jest solidnym partnerem w biznesie.